Kalori Yaktıran En Basit 10 Aktivite

- 00:09
Asansörlerin, betonların arasında sürüp giden büyük şehirdeki yaşam, egzersiz yapmak için özel zaman ayırmayı gerekli hale getirdi. Ancak,yine aynı şehir yaşamı,özellikle çalışan kişiler için, böyle bir egzersiz programı için düzenli zaman ayırmayı zorlaştırmakta..Eğer siz de kapsamlı bir zaman ayıramıyor iseniz çözümsüz değilsiniz.Sizi forma sokmasını beklediğiniz egzersiz programını Gün içinde hem de günlük programınızı değiştirmeye gerek kalmadan küçük aktiviteler halinde hayata geçirebilirsiniz. Nasıl mı?


İşte size küçük zamanlar ayırarak 100 kalori birden harcayabileceğiniz 10 öneri:

  • İp atlayın
ip atlama
- İp atlamak; çocukluğumuzdaki vazgeçilmez oyunlarından birisiydi. Yeniden çocukluğunuza dönmeye ne dersiniz?

- Boş bir zaman diliminde 10 Dakika süre ile saniyede iki kez zıplayarak ip atlamak 100 kalori yakmanız için yeterli. Eğer bunu tek Ayak ile veya değişik ip atlama şekillerini deneyip yaparsanız daha kolay ve fazla kalori yakabilirsiniz.
  • Merdiven çıkın
- Günlük hayatınızda mutlaka merdiven yerine Asansör kullanıyorsunuzdur. Durun. Sakın asansöre doğru yönelmeyin. Çünkü hızlı bir biçimdede 7 dakika süre ile merdiven tırmanıp tam 100 kalori yakabilirsiniz. İnerken asansör kullanmanızda bir mahzur yok; çünkü size getireceği bir fayda da yok.
  • Koşun
- Evinizdeki koridorunun uzunluğunu ölçün. Size bir mil yani 1.852 melik bir mesafe gerek Koşarken kollarınızı sallamanız ise yakılan kalori miktarını artırır.
Önce koridorunuzu kaç kere katetmeniz gerektiğini belirleyin. Sonra bu mesafeyi koşarak tamamlamaya çalışın. Bu aktivite 100 kalori yakma olanağı verir.
  • Bisiklet sürün
- 10 dakika süreyle hızlı bir şekilde Bisiklet sürmeniz size 100 kalori yaktırır. Bisikletiniz yoksa yere uzanarak bacaklarınızla pedal çevirme hareketi yapabilirsiniz. Ancak bu yolu deniyorsanız hızınızın çok yüksek olması gerekir..
  • Tempolu yürüyün
- Yaklaşık 15 dakika tempolu olarak bir mil yani 1.862 me yürürseniz 100 kalori yakabilirsiniz. Bu size basit görünebilir. Ancak tempolu yürümek ve aynı tempoyu sürdürmek gerekir. Yavaş yürürseniz kalori yakamazsınız.
  • Yoga yapın
- 25 dakika süresince yapılan yoga hareketleriyle 10 kalori yakmanız mümkün. Bu hareketler için bir yoga DVD'sinden yararlanabilir ya da kitap kullanabilirsiniz. Yoga, hem kalori yakmanıza hem de tüm kaslarınızı güçlendirmenize yardımcı olur. Kaslarınızı geliştirirken dayanıklılığınızı da korur, geliştirir.
  • Jimnastik yapın
- 15 dakika süreyle sanki beden eğitimi dersindeymiş gibi egzersiz yaparsanız 100 kalori harcarsınız. Sözünü ettiğimiz mekik gibi basit hareketler, eğilip kalkmalar, vücut emeler ve benzerleri. Bunlar aynı zamanda çok kalori yaktıran hareketlerdir.
  • Ağırlık kaldırın
- 35 dakika boyunca 3,5 kilogramlık bir dambıl, yani ağırlıkla yapacağınız çalışma size 100 kalori yaktırır. Ancak ağırlık kaldırırken belinizin rahat yaslanacağı bir şekilde oturup, belinizi dik tutun. Çünkü ağırlığı vücudunuzla değil kollarınıza vererek çalışmanız gerekiyor.
  • Bahçe işleri
- Bahçeniz varsa şanslısınız. Hem zevkli zaman geçirmek hem de eğlenmek için bahçe işleri birebir. Çiçeklerin topraklarını havalandırmak, onları sulamak, kurumuş dallarından 100 kalori vermiş olursunuz. Sağlıklı bir şekilde zayıflamak için bunları mutlaka yapın...
KOLAY GELSİN...