Yeni Yazılar
Yükleniyor...

Matcha Yeşil Çayın Faydaları

Hemen hepimiz artık yeşil çayın faydalarını biliyoruz. İçerdiği antioksidan ve etkin maddeleri ile vücudu koruyan yağ yakımını, dolayısıyla kilo vermeyi hızlandıran çayın sağlıklı hali. Bugün, özellikle yurt dışındaki aktarlarda ve doğal yaşam kliniklerinde hızla artan bir yeşil çay türünden bahsetmek istiyorum; adı Matcha çayı.

Japonların yaklaşık bin yıldır bildiği matcha çayının klasik yeşil çaydan farklarını şöyle sıralayabiliriz. Matcha çayı güneş görmeyen kuru bölgelerde yetiştirilir. Bu da yapraklarındaki klorofil oranının normal yeşil çaya göre, kat be kat üstün olmasını sağlar.

Matcha çayı yaprakları toz haline getirilerek kullanılır. Ancak bu işlem hızlı yapıldığında çay özelliğini kaybediyor. Bu yüzden yeşil çayın toz haline getirilmesinde klasik yöntem yani taş değirmen yöntemi kullanılıyor.

Matcha çayının toz haline getirilerek kullanılması normal yeşil çaya göre etkisinin 10 kat fazla olmasını sağlıyor. Klasik yeşil çayda sadece yaprakların suyunu içerken, yeşil çayda toz haline getirilmiş yaprakların kendisi de içilir. Bu da matcha çayının faydalarını artıran önemli bir etmendir.
matcha çayınının faydaları

Antioksidan etkisiyle vücuda zararlı serbest radikallerle savaşır, hızlı yağ yakmanızı sağlar, içerdiği kafein ile enerji içeceği etkisi yaparak, bir anda vücut enerjinizin tavana vurmasını sağlar. Konsantrasyonunuzu arttırır.

Beyaz Çayın Faydaları

Matcha çayı genellikle 30 – 50 gramlık kutular halinde satılır. Normal yeşil çaya göre, oldukça pahalıdır. Yurt dışında kilosu 650 euro’dan satılıyor. Ancak alacağınız 30 gramlık bir kutu günde 1 fincandan, bir ay yeterli olacaktır. Doğrusu da budur zaten. Çünkü matcha çayı kapağı açıldıktan 3 – 4 hafta sonra tazeliğini ve etkisini yitirmektedir. Kutusu açıldıktan sonra kuru ve ışık görmeyen bir yerde muhafaza edilmelidir.

Japon rahiplerinin meditasyondan önce, vücut temizliği ve saf enerji kazanımı için yüzyıllardır tükettiği matcha çayı sizin için de sağlık kaynağı olacaktır. Siz de daha önce matcha yeşil çayı kullandıysanız veya kullanmayı düşünüyorsanız bu yazıyı sizin gibi okuyanlar için yorum yazabilirsiniz.
→ Bir önceki "Yüzmenin En Önemli Faydaları" başlıklı yazımızda 'yüzmek, faydaları, kemik gelişimi, büyümeye yararı, denizde yüzme' hakkında bilgiler verildi.
©Diyet Evim özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.
Facebook’ta DİYET ve ZAYIFLAMA TARİFLERİMİZ için TIKLAYIN
Bu yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın ⤵
Ana Sayfa

0 yorum:

Yorum Gönder

Okuduğunuz bu yazı hakkında yorum yapmaktan çekinmeyin. Yapacağınız her yorum; bu yazıyı sizin gibi okuyanlar için çok değerlidir. 'Google Hesabınızı'seçerek yorumunuzu bırakın...
***Yazı dışı diğer konular için iletişim sayfasını kullanınız.
*Yaptığınız yoruma cevap yazıldığında mail ile bilgi almak isterseniz 'Beni Bilgilendir' kutucuğunu işaretleyiniz...

 
Diyet Listesi Copyright © 2018 | Sağlıklı Zayıfla Mutlu Kal | www.diyetevim.com
Sitede bulunan tüm bilgiler internetten derlenerek yazılmıştır. Kesinlikle tedavi ve teşhis amacıyla kullanılamaz. Siteyi bilgi edinmek amacıyla kullanınız. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz ve yayınlanamaz... DiyetEvim RSSYorum RSSSite MapGoogleBloglovin Yukarı