Yeni Yazılar
Yükleniyor...

Biyolojik Vücut Yaşınız Kaç Hesaplayın

Biyolojik yaşınız aylara yıllara geçen zamana göre belirlenmez. Normal yaşınızda farklı ilerleyen biyolojik yaş fiziksel sağlık belirtileriyle hesaplanır. Vücut yaşını hesaplamak için uzmanlar bazı testler oluşturmuştur. Siz de bu testleri yaparak biyolojik vücut yaşınızı hesaplayabilirsiniz.
Biyolik vücut yaşı hesaplaması yapılırken kendimize testler uygulamamız gerekiyor. Bu testler elastikiyet testi, tepki verme testi, denge testi, kornea testi, zihin sağlığı testidir. Şimdi bu testleri uygulayarak biyolojik vücut yaşınızı bulmaya çalışalım.

Denge Testi
biyolojik yaş testi

Sol ayak üzerinde sağ ayağını 45 derece eğik bir şekilde açarak havada tutun. Ellerinizi belinize koyun ve gözlerinizi kapatın. Dengenizi kaybetmeden ne kadar durabiliyorsunuz? Ara vererek 3 kere tekrarlama hakkınız var. 3 tekrarın ortalamasını alın ve aşağıda bulunan sonuçlardan denge için aldığınız biyolojik yaşınızı öğrenebilirsiniz.
70 saniyeden fazla = 20'li yaşlar
60-69 saniye arası = 20-30 yaş
50-59 saniye = 30-40 yaş
40-49 saniye = 50-60 yaş
30-39 saniye = 60-70 yaş
20-29 saniye = 70-80 yaş
20'den az = 80 ve üzeri yaşlar.

Elastikiyet Tepki Testi
vücut yaşı hesaplama

Yaş ilerledikçe ciltteki elastikiyet azalır. Cilt elastikiyetini derideki kolajen ve elastin maddeleri sağlar. Cilt elastikiyetini ölçmek ise çok kolaydır. Elinizin üstündeki etli kısma çimdik atın, çekin. 1 dakika boyunca bu şekilde tutun. Vücut yaşını hesaplamak için ne zaman eski halini aldığını hesaplayın.

1 - 2 saniye: 30'lu yaşlar
3 - 4 saniye: 40'lı yaşlar
5 - 10 saniye: 50'li yaşlar
11 - 30 saniye: 60'lı yaşlar
31 - 45 saniye: 70'li yaşlar
45 saniyenin üzerinde: 80'li yaşlardasınız

Zihin Sağlığı Testi
vücut yaşı testi

İlkokul sıralarına geri dönelim. 7'şer saymayı hatırlıyor musunuz? 100'den geriye doğru 7'şer 7'şer sayın. Ne kadar zamanda saydığınızı da bir yandan ölçün. 20 saniyeden az sürüyorsa gayet iyi durumdasınız. 25 saniyeden fazla sürüyorsa biyolojik vücut yaşınıza bir bakın derim. 
20 saniyeden kısa ise 35 yaşın altındasın.
20-25 saniye ise 35-45 yaşlarında,
25 saniyeden fazla sürüyorsa 45 yaş ve üzerindesin.

Test 2: 1 dakika da aklına gelen tüm meyveleri yaz. 20 ve üzeri meyve bulabilirsen, 45 yaş altındasın. 15 taneden az bulabildiysen 60 yaş ve üzerindesin.

Göz Bebeği ve Kornea Testi

Dikkat ederseniz yaşlı insanların göz bebekleri biraz daha küçüktür. Normal gün ışığında göz bebeklerini ölçerek bu testi yapabilirsin.
Göz bebeğin 4mm ise biyolojik yaşın 30,
göz bebeğin 2mm ise vücut yaşın 60'lı yaşlardır. 

Bir diğer testimiz ise kornea testidir. Kornea çevresinde bulunan beyaz çizginin uzun olması kolesterol ve yaşlılığın belirtisi. 70'li yaşlardan sonra bu beyaz çizgi daha da belirginleşir.
©Diyet Evim özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.
Bu yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın ⤵
Ana Sayfa

0 yorum:

Yorum Gönder

Okuduğunuz bu yazı hakkında yorum yapmaktan çekinmeyin. Yapacağınız her yorum; bu yazıyı sizin gibi okuyanlar için çok değerlidir. 'Google Hesabınızı'seçerek yorumunuzu bırakın...
***Yazı dışı diğer konular için iletişim sayfasını kullanınız.
*Yaptığınız yoruma cevap yazıldığında mail ile bilgi almak isterseniz 'Beni Bilgilendir' kutucuğunu işaretleyiniz...

 
Diyet Listesi Copyright © 2018 | Sağlıklı Zayıfla Mutlu Kal | www.diyetevim.com
Sitede bulunan tüm bilgiler internetten derlenerek yazılmıştır. Kesinlikle tedavi ve teşhis amacıyla kullanılamaz. Siteyi bilgi edinmek amacıyla kullanınız. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz ve yayınlanamaz... DiyetEvim RSSYorum RSSSite MapGoogleYukarı