Diyette Leblebi Yenir mi?

- 18:26
Diyette tüketilecek doğru besinlerin seçilmesi; diyetten başarılı bir sonuç elde edilmesi, sağlıklı ve kalıcı bir zayıflama ve mutluluğun anahtarıdır. Pekala, protein ve karbonhidrat gibi faydalı besin içeriğiyle leblebi, diyette yenir mi ?

leblebi yenir mi
Sarı Leblebi
Leblebi içeriği bakımı ile oldukça besleyicidir. içerisinde bulundurduğu protein ve karbonhidrat kaynakları sayesinde kilo vermeye yardımcı yiyeceklerden biridir.

Leblebinin içerisinde yüksek miktarda bitkisel protein mevcuttur. İçerdiği bu bitkisel proteinler tokluk hissi oluşturur. Böylece açlık ve tatlı krizleri gibi kilo almaya yardımcı durumların oluşmasını engeller. Leblebi tüketerek verilen kilolar yağ kütlesinden yakılmaktadır. Kilo verirken kas kaybı oluşmasını önler. Midede oluşturduğu tokluk hissi sayesinde, gün içerisinde ihtiyacınız olduğu kadar yiyerek aç kalmadan kolay ve sağlıklı bir şekilde kalıcı kilolar verebilirsiniz.

Öncelikle bilmeliyiz ki; leblebi, nohut'un kavrulmuş haline verilen isimdir. Üretilme aşamasına göre iki çeşit leblebi bulunmaktadır. Biri beyaz diğeri ise sarı leblebidir. Beyaz leblebi, nohut'un kabuğu soyulmadan kavrulma işleminden geçirilmiş haline verilen isimdir. Sarı leblebi ise nohut'un kabuğunu soyarak kavrulma işleminden geçirilmiş haline verilen isimdir.

diyette leblebi
Beyaz Leblebi
Hem sağlık açısından hem de tükettiğiniz besinden daha fazla içerik alabilmeniz açısından beyaz leblebi tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Çünkü nohut'un kabuğunu soyarak kavrulma işleminden geçirmek, içerisinde bulunan mineral ve vitaminlerin oranını azaltabilir.

Leblebi Zayıflatır mı ?

Aslında leblebi, bir bakliyat türü yiyecektir. İçerisinde bol miktarda diyet lifi bulundurmaktadır. Diyet lifleri bakımından oldukça zengin leblebinin zayıflamaya olan faydası ise şöyle açıklanmaktadır: leblebi tüketerek aldığınız diyet lifleri kalori içermez fakat midenin daha geç boşalmasını sağlayarak uzun bir süre boyunca tokluk hissi oluşturur. Açlık krizi ve tatlı krizleri gibi durumların önüne geçen leblebi, vücudun sağlığını bozmadan sağlıklı bir şekilde zayıflamaya yardımcı olur.

Leblebi Nasıl Tüketilmeli ?

Tüm besin gruplarının fazla tüketilmesinin faydadan çok zarar sağladığı su götürmez bir gerçektir. Bu yüzden besinlerin tüketim şekli ve miktarı son derece önemli olan bir konudur. Günlük tüketilmesi gereken leblebi miktarı da oldukça önemlidir. Zira aşırı tüketilen leblebi kilo vermeyi yavaşlatan bir etki oluşturabilir. Bu yüzden gün içerisinde 1 çay bardağı kadar leblebi yemek ideal olan bir seçimdir. 1 çay bardağı kadar leblebi ortalama olarak 180 kalori içerir. Diyet yapan bireylerin günlük alması gereken kalori miktarı göz önünde bulundurulduğunda ise bu oran gayet uygundur.

Leblebinin zayıflatıcı etkisini arttırmak için tüketirken yanında bir iki bardak su içmek oldukça etkilidir. Çünkü midede suyla birlikte şişmektedir. Böylece daha uzun süre boyunca tok kalmanızı sağlayacak ve daha kolay bir şekilde sindirilecektir.

Leblebi tercihi ara öğünler için oldukça doğru bir seçimdir. Öğle ya da akşam yemeklerinin ardından tüketeceğiniz ara öğünlerde, bir çay bardağı kadar beyaz leblebi tüketebilirsiniz. Ayrıca yanında tarçınlı süt içmeyi de deneyebilirsiniz. Böylelikle hem aç kalmazsınız hem de sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Ayrıca ara öğünlerde, leblebi ve ayran ikilisini de tercih edebilirsiniz. Bir çay bardağı leblebi ve bir su bardağı ayran oldukça yararlıdır. Hem doyurucu, hem zayıflatıcı, hem de oldukça sağlıklı bir seçim olacağından hiç şüpheniz olmasın.

Leblebi Yemenin Faydaları

Tabii ki de yeterli ve doğru miktarda leblebi tüketmenin faydalarından bahsedeceğiz. Bu yüzden lütfen sizlerde tüketirken dikkatli olmaya özen gösteriniz.

Leblebi genel olarak sağlığımıza faydalı bir yiyecektir. Faydası sadece zayıflatıcı özelliği ile sınırlı değildir. İçeriğinde bulundurduğu pektin ve gam gibi çözünür lif bileşenleri sayesinde, kandaki kolesterolün dengelenmesini ve glikozun bağırsaklarda gerçekleşen emilme oranının azaltılmasını sağlar.

İnsülin direnci ve diyabet hastaları için vazgeçilmez bir atıştırmalık besin kaynağıdır. Çünkü, içerisinde bol miktarda posa değeri yüksek besinler bulundurmaktadır. Bu sebepten dolayıda kan şekerinde ki ani düşüş ve yükselişin önüne geçerek iştah kontrolü sağlamaktadır.

Ayrıca amino asitler, triptofan ve serotonin gibi maddeler bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olması sayesinde, uyku problemi yaşayanlar için  faydalı bir yiyecektir. Uykunuzu almanızı sağlar. Akşam uyumadan önce yeterli miktar leblebi tüketimi derin bir uyku çekmenizi kolaylaştırır. Ayrıca içerdiği bu maddeler sinir sistemlerimizin sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Stres ve depresyon gibi sorunların bir nebze de olsa önüne geçmeyi başarır.

Bütün bu nitelikleri göz önünde bulundurulduğun da, leblebi mutluluk, huzur ve sağlık kaynağı diyebiliriz. O zaman sizlerde diyet listelerinizde leblebiye yer vererek, gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.
Sağlıklı ve Mutlu bir gün dileklerimizle..