Yeni Yazılar
Yükleniyor...

Pirinç Pilavı Kaç Kalori? Kilo Yapar mı?

Glisemik indeksi yüksek olan pirinç, kan şekerinde ani düşüşlere neden olabilir. Bu durum ani acıkmaları da beraberinde getirir. Düşük lif oranına sahiptir ve çok fazla doyurucu değildir. Pirincin besin değerlerine ve kalorisine bir bakalım.
Kaç Kalori  > Pirinç Kaç Kalori?

BESİN DEĞERİ
Pişmiş beyaz pirinç  (100 gr.)
Karbonhidrat : 36 gr
Protein : 3 gr
Yağ : 1 gr
Potasyum:  90 mg
Diyet Lifi: 1 gr
Kalsiyum: 8 mg
A vitamini: 14 mg
C vitamini: 0 mg
Sodyum: 70 mg
102
KALORİ
kaç kalori

Pirinç Kaç Kalori?

100 gram pirinç =  102 Kalori
1 çay bardağı beyaz pirinç (70 gr.) = 71 Kalori
1 kase beyaz pirinç (150 gr.) =  152 Kalori
Pirinç kepeği (100 gr.) = 345 Kalori
Kepekli Esmer Pirinç (100 gr.) = 352 Kalori
Pişmiş Kepekli Esmer Pirinç (100 gr.) = 116 Kalori
1 kaşık pişmiş sade pilav (15 gr.) = 25 Kalori
1 tabak pirinç (120 gram) = 166 Kalori

Pirincin kalorisi pişmeden önce daha fazladır. Pişerken kalorisi azalır. Pişirirken eklenen yağ ve tuz oranı arttıkça kalorisi de artar.

Pirinç Kilo Yapar mı?

Pirinç pilavının karbınhidrat ve yağ içeriği fazladır. Glisemik endeksi yüksek ve lif oranı düşük olan bir besin olduğundan kan şekerinde ani düşmelere neden olur. Bu durum ani acıkmalara neden olur. Tatlı isteğinin artması ve daha fazla yeme isteği kilo almaya neden olur. Pirinç pilavını tüketirken dikkatli olunmalıdır. Öğünlerde en fazla yarım tabak pirinç pilavı tüketilmesi uygundur. Yarım tabaktan fazla yenilen pirinç pilavında alınan kalori de artacaktır. Kan şekerindeki ani düşüşler yeme isteğini daha da arttıracaktır. Bu nedenle pilavın yanında 1 kase çorba, 1 bardak ayran ve yeşillikler bir öğün için yeterli olabilir.
1 Tabak pirinçten alınan 166 kaloriyi; 25 dakika yürüyüş yaparak, 1 saat bulaşık yıkayarak, yarım saat dans ederek yakabilirsiniz.
KAÇ KALORİ?
Yiyecek sorgula...
©Diyet Evim özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.
Bu yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın ⤵
Ana Sayfa
Diyet Evim

Yazar Hakkında

Merhaba ben Deniz. Ev hanımı ve 1 kız annesiyim. 2012'de başladığım zayıflama maceramı 2013 mart ayında bitirdim. Bu süre zarfında 18 kilo verdim. Hala vermeye ve sağlıklı beslenmeye devam ediyorum. Bu süreçte yaşadığım tüm deneyimlerimi ve araştırmalarımı sizlerle paylaşıyorum...
Diyet Evimiz
Facebook Twitter İnstagram
 
Diyet Listesi Copyright © 2016 | Sağlıklı Zayıfla Mutlu Kal | www.diyetevim.com
Sitede bulunan tüm bilgiler internetten derlenerek yazılmıştır. Kesinlikle tedavi ve teşhis amacıyla kullanılamaz. Siteyi bilgi edinmek amacıyla kullanınız. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz ve yayınlanamaz... DiyetEvim RSSYorum RSSSite MapGoogleBloglovin Yukarı