Yeni Yazılar
Yükleniyor...

E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Vitaminler vücudun sağlıklı işleyişi için olmazsa olmazdır. Vitamin eksikliği vücuttaki fonksiyonlarda azalmaya neden olur. Vitamin eksikliği çok sayıda hastalığa neden olabilmektedir. En önemli vitaminlerden biri de E vitaminidir.

E Vitamini Ne İşe Yarar?

E vitamini yağda çözülen vitaminlerden biridir. E vitamini vücuttaki serbest radikallere karşı en etkili koruyuculardan biridir. Havada ve yiyeceklerde bulunan serbest radikaller kanser oluşumuna neden olan en önemli etkenlerdendir. E vitamini bu serbest radikallere karşı vücudu korur. E vitamininin en önemli işlevlerinden biri de kırmızı kan hücrelerinin üretimine yardımcı olmaktır. E vitamin bu sayede vücudun K vitamini etkili bir şekilde kullanmasını da sağlar.
e vitamini

E Vitamini İçeren Besinler

Kuru yemişler önemli bir E vitamini kaynağıdır. En çok E vitamini barındıran yiyecek ay çekirdeğidir. Ay çekirdeği besin değeri oldukça yüksek bir besin maddesidir. 100gr kadar ay çekirdeği günlük E vitamini ihtiyacının yaklaşık iki katını sağlar. Yine 100gr kadar ay çekirdeği günlük demir ihtiyacının %24’ünü, kalsiyum ihtiyacının %9’unu, fosfor ihtiyacının %114’ünü, magnezyum ihtiyacının %32’sini, B6 vitamini ihtiyacının %40 kadarını karşılar. Ayrıca az miktarda C ve K vitamini de barındırır. Görüldüğü üzere ay çekirdeği besin değeri oldukça yüksek bir maddedir. Ancak yüksek kalori içeriği nedeni ile fazla tüketimi kilo yapar.

E vitamini eksikliği çekenlerin en büyük yardımcılarından biri de bademdir. 100gr kadar Badem E vitamini ihtiyacının yaklaşık 1.5 katını karşılar. Çam fıstığı ve yer fıstığı gibi kuru yemişler de yüksek E vitamini içerir. E vitamini eksikliği çeken insanlar kuru yemiş yemeye ağırlık vermelidir.

E vitamini içeren diğer besin maddelerini sıralayalım; Kuru kayısı, yeşil zeytin, fıstık, kivi, mango, domates, keten tohumu yağı, brokoli, kanola yağı, mısır yağı, ıspanak…

E Vitamini ve Cilt Sağlığı

E vitamini kozmetik sektörünce sıkça kullanılan bir yardımcıdır. Bunun nedeni E vitaminin ciltteki serbest radikallere karşı koruyucu etkisidir. Vücudumuz gün içerisinde havadan, güneşten ve yediğimiz yiyeceklerden çok sayıda zararlı serbest radikale maruz kalır. E vitamini bu gibi zararlılara karşı cildi korur. E vitamini içeriği yüksek kremler cildi korur, kırışıklık oluşumuna karşı ve sarkmalara karşı etkilidir. Kozmetik sektörünün en çok kullandığı yardımcılardan olan E vitamini içerikli kremleri cilt sağlığınız için kullanabilirsiniz.

E Vitamini Eksikliğine Karşı Ne Yapılmalıdır?

E vitamini eksikliği birçok sağlık sorununa neden olur. E vitamini eksikliği çekenler doktor kontrolünde E vitamini desteği içeren haplar kullanabilir. Ancak hap kullanmak yerine doktorunuzun önereceği E vitamini yoğunluğu olan bir diyet uygulayabilirsiniz. Badem ve ay çekirdeği E vitamini eksikliğine karşı etkili çözüm olacaktır. Fazla E vitamini bazı rahatsızlıklara neden olabilir. Doktorunuzla görüşerek uygun tedavi yöntemini uygulayabilirsiniz.
→ Bir önceki Reflüye Hangi Yiyecekler İyi Gelir? başlıklı yazımızda 'reflü, belirtileri, hangi yiyecekler, ne iyi gelir'  hakkında bilgiler verildi.
©Diyet Evim özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.
Facebook’ta DİYET ve ZAYIFLAMA TARİFLERİMİZ için TIKLAYIN
Bu yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın ⤵
Ana Sayfa

0 yorum:

Yorum Gönder

Okuduğunuz bu yazı hakkında yorum yapmaktan çekinmeyin. Yapacağınız her yorum; bu yazıyı sizin gibi okuyanlar için çok değerlidir. 'Google Hesabınızı'seçerek yorumunuzu bırakın...
***Yazı dışı diğer konular için iletişim sayfasını kullanınız.
*Yaptığınız yoruma cevap yazıldığında mail ile bilgi almak isterseniz 'Beni Bilgilendir' kutucuğunu işaretleyiniz...

 
Diyet Listesi Copyright © 2018 | Sağlıklı Zayıfla Mutlu Kal | www.diyetevim.com
Sitede bulunan tüm bilgiler internetten derlenerek yazılmıştır. Kesinlikle tedavi ve teşhis amacıyla kullanılamaz. Siteyi bilgi edinmek amacıyla kullanınız. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz ve yayınlanamaz... DiyetEvim RSSYorum RSSSite MapGoogleBloglovin Yukarı