Yeni Yazılar
Yükleniyor...

20'li Yaşlarda Beslenme ve Egzersiz

20'li yaşlar insan yaşamının en hareketli dönemidir. Yanlış beslenme alışkanlıkları nedeniyle oluşabilecek sağlık sorunları yaşamamak için bu dönemde doğru bilgiler ve uygulamalar içerisinde olmalıyız.

BESLENME

20'li yaşlar kemik kitlesinin yoğun olarak güçlendiği ve geliştiği bir dönemdir. Bu durumu desteklemenin en iyi yolu süt ürünlerinden bolca kalsiyum almaktır. Günde 1000mg kalsiyum tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. 1 bardak sütte yaklaşık olarak 350 mg kalsiyum vardır. 20'li yaşlarda yapılabilecek şu diyet size sizin günlük ihtiyacınız olan kalsiyumu almanızı sağlayacaktır. Kahvaltıya 1 bardak süt ile karıştırılmış tahıl gevreği, öğle yemeğinde 60 gram ıspanak salatası, akşam ise somon balığı ve yeşillik.

beslenme ve egzersiz


Başka Hangi Yiyecekler Yenmeli?
Yaşamın en hareketli zamanında yenilen yiyecekler önemli bir yere sahiptir. Meyve, sebze, süt ürünleri, protein bakımından zengin olan; yumurta, balık, ceviz ve fındık ihtiyacınız olan tüm vitaminleri almanızı sağlayacaktır. Sağlıklı karbonhidrat ile enerji ihtiyacınızı da karşılayabilirsiniz.

EGZERSİZ

20'li yaşlar hipofiz bezinin en fazla çalıştığı yıllardır. Hipofiz bezi büyüme hormonlarını çalıştırarak vücut gelişiminde aktif rol oynar. Bu sayede 20 yaşlarda boy uzamasının en fazla görüldüğü yıllardır. Bu yaşlarda kaldırılan ağırlıklar ileri ki yaşlar için iyi bir yatırımdır. Kasların kuvvetlenmesi için yüksek ağırlıklar yerine yeterli kilodaki ağırlıkları tekrarlar yaparak kaldırmak daha faydalı olacaktır.

Ağırlık kaldırırken kilonun değil tekrarın önemli olduğunu buradan anlayabiliriz. 20'li yaşlarda olan herkes egzersiz yaparak kısa sürede kendini toplayabilir. Evde egzersiz yapılabileceği gibi salonlarda da yapılan egzersizler vücut gelişiminize katkı sağlayabilirsiniz.
→ Bir önceki Kuşburnunun Faydaları başlıklı yazımızda 'kuşburnu, çayı, faydaları, neye iyi gelir' hakkında bilgiler verildi.
©Diyet Evim özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.
Facebook’ta DİYET ve ZAYIFLAMA TARİFLERİMİZ için TIKLAYIN
Bu yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın ⤵
Ana Sayfa

0 yorum:

Yorum Gönder

Okuduğunuz bu yazı hakkında yorum yapmaktan çekinmeyin. Yapacağınız her yorum; bu yazıyı sizin gibi okuyanlar için çok değerlidir. 'Google Hesabınızı'seçerek yorumunuzu bırakın...
***Yazı dışı diğer konular için iletişim sayfasını kullanınız.
*Yaptığınız yoruma cevap yazıldığında mail ile bilgi almak isterseniz 'Beni Bilgilendir' kutucuğunu işaretleyiniz...

 
Diyet Listesi Copyright © 2018 | Sağlıklı Zayıfla Mutlu Kal | www.diyetevim.com
Sitede bulunan tüm bilgiler internetten derlenerek yazılmıştır. Kesinlikle tedavi ve teşhis amacıyla kullanılamaz. Siteyi bilgi edinmek amacıyla kullanınız. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz ve yayınlanamaz... DiyetEvim RSSYorum RSSSite MapGoogleBloglovin Yukarı