Yeni Yazılar
Yükleniyor...

Ara Öğün ile Göbek Yağlarınızı Eritin!

Sık sık tatlı krizi veya bir şeyler yeme isteğimi duyuyorsunuz. Bunu önlemenin en güzel yolu günde en az 3 ara öğüne yer vermenizdir. Sağlıklı beslenmenin en temel kuralı sık aralıkla, az yemektir. Yapılan araştırmalar yapılan ara öğünler göbek bölgesindeki yağlanmanın önüne geçiyor. İdeal ara öğün saatleri oluşturun.

Ana öğünlerden 2-3 saat sonra mide boşaldığından dolayı yeme içme krizi ortaya çıkar. Dengeli ve düzenli beslenmek isteyen kişinin iradesini zorlayan bu durum gece geç saatlerde de yakamızı bırakmaz. Bu krizleri iyi yöneten kişiler kilosunu korurken krizlerle baş edemeyen kişiler ise kilo sorunu, göbek sorunu ile tanışabiliriz.

Uzmanlara göre yeme içme ve tatlı krizlerini  önlemenin formülü ise saatleri doğru belirlenmiş ara öğünlerdir. Aynı zamanda da göbekteki yağlanmanın düşmanıdır.

Mide boşalmadan yarım saat önce ara öğünlerle alacağınız önlem fazla yemek yeme isteğinizi azaltacak, kan şekeri düşüklüğünün önüne geçilecektir. Ara öğünlerde 100 kalorilik yiyeceklere yer vermek hipoglisemi ataklarının da önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Metabolizmanızı Hızlandırın!

3 ana 3 ara öğün ile beslenen kişilerde metabolizma hızının arttığı görülmüştür. Göbek yağlarının eritilmesinde metabolizma hızının büyük etkisi vardır. Yağlanma bu şekilde önlenebilir. Ara öğünlerde abur cuburdan kaçarak sağlıklı atıştırmalıklar tüketmeliyiz.


ara öğünler

İdeal Ara Öğün Saatleri

İdeal ara öğün saatleri kişiye gör değişir. Çünkü yapılan ilk kahvaltı saatine göre diğer saatler değişir. Örneğin kahvaltıyı 8.00'da yaptıysanız ilk ara öğününüzün saati 10.30 gibi olacaktır. Diğer saatleri de arada 2,5-3 saat olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. 

Ara Öğün Önerileri

  • Light bisküviler
  • Yağsız peynir
  • Light yoğurt
  • Ayran veya süt
  • Tuzsuz leblebi
  • Taze ve kuru meyveler
  • 3-4 ceviz
  • 5-6 fındık
  • 7-8 badem
  • Lifli gıdalar
Dikkat: Cips, kremalı bisküviler, şeker ve şeker içeren besinler, patates kızartması gibi yağlı yiyecekler, asitli ve şekerli içecekler, ara öğünlerde yanlış seçimlerdir. Bu yiyecekler kilo almanıza neden olur. 150  kaloriye kadar ara öğünlerde yiyebilirsiniz. Fazlası size yarardan çok zarar verir.

Bir önceki "Sağlıklı Beslenme Önerileri" başlıklı yazımızda 'beslenme, beslenme önerileri, genç beslenme, sağlıklı beslenme" hakkında önemli bilgiler verildi. Sağlık için okuyun!
©Diyet Evim özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.
Facebook’ta DİYET ve ZAYIFLAMA TARİFLERİMİZ için TIKLAYIN
Bu yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın ⤵
Ana Sayfa

0 yorum:

Yorum Gönder

Okuduğunuz bu yazı hakkında yorum yapmaktan çekinmeyin. Yapacağınız her yorum; bu yazıyı sizin gibi okuyanlar için çok değerlidir. 'Google Hesabınızı'seçerek yorumunuzu bırakın...
***Yazı dışı diğer konular için iletişim sayfasını kullanınız.
*Yaptığınız yoruma cevap yazıldığında mail ile bilgi almak isterseniz 'Beni Bilgilendir' kutucuğunu işaretleyiniz...

 
Diyet Listesi Copyright © 2018 | Sağlıklı Zayıfla Mutlu Kal | www.diyetevim.com
Sitede bulunan tüm bilgiler internetten derlenerek yazılmıştır. Kesinlikle tedavi ve teşhis amacıyla kullanılamaz. Siteyi bilgi edinmek amacıyla kullanınız. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz ve yayınlanamaz... DiyetEvim RSSYorum RSSSite MapGoogleBloglovin Yukarı