Yeni Yazılar
Yükleniyor...

L Karnitin (l carnitine) Nedir? Nasıl Kullanılır? Zayıflatır mı?

Yabancı kaynaklarda  carnitine olarak geçen L karnitin vücudun doğal yollarla ürettiği bir çeşit amino asittir. Bu amino asidin adını daha fazla duymamızın sebebi ise vücuttaki yağı enerjiye dönüştürmesidir. L carnitine nin marifetleri bu kadarla da kalmıyor. Bağışıklığı güçlendiriyor, stresi azaltıyor.
Karaciğer tarafından üretilen L karnitin kas, beyin, sperm ve kalpte depolanır. Normal bir insanın L karnitin takviyesi alması çok fazla gerekli değildir. Ama bazı sağlık koşulları nedeniyle L carnitine üretimi az olabilir.

Kalp krizi, böbrek hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları, diyabet gibi hastalıkların yan etkilerini azalttığı yönde araştırmalar devam etmektedir. Spor ile uğraşanların L karnitin kullandığı ve performansı arttırdığı bilinmektedir. Özellikle sporcuların müsabakaya çıkmadan önce carnitine takviyesi almaktadır. Yine de araştırmalar bunun aksini söylüyor. L karnitin performansı arttırmadığı yönünde sonuçlar yer alıyor.
karnitin zayıflatırmı

L Karnitin (carnitine) Zayıflatır mı?

L karnitin hakkında en çok merak edilen konulardan biride 'L karnitin zayıflatır mı?' sorusu. Bu konuya Diyet Evim olarak bir açıklık getirelim. L karnitin bir zayıflama ilacı olarak pazarlanmaktadır. Kullananların forumlardaki yorumları zayıflattığı yönündedir. Aslında bir ilaç değil takviyedir. L carnitine hakkında yapılan bir araştırma çok fazla bulunmamaktadır. Daha küçük çaplı araştırmalar yağ kütlesini azalttığı kas kütlesini de arttırdığı yönündedir.

L Carnitine Nasıl Kullanılır?

sağlık koşullarındaki farklılıklara göre kullanım dozları değişmektedir. L karnitin takviyesi doktor tavsiyesi almadan kullanmanın çok fazla riski vardır. Kullanım miktarı ve süresi sağlık koşullarınıza göre değişebilir. Şimdi vereceğim doz ve miktarlar ortalama kullanım değerleridir.
Eksiklik görüldüğünde > 3 tablet(990 mg)
Kalp krizi sonrası > Günde 3 gram
Göğüslerde ağrı > günde 2 tane 1 gr tablet

L Karnitin Zararları ve Yan Etkileri

  • Kullananların bir çoğunun şikayeti ishaldir. Bu yan etki 2 gün içinde geçebileceği gibi 10 gün sonra tekrarlayabilir.
  • İlk 3 günde görülen yan etki ise kusmadır. 3 gün geçtikten sonra bu yan etki çok fazla görülmez.
  • Mide bulantısı kullanan hemen hemen herkeste görülmektedir. Çok fazla sürmeyen bir yan etkidir.
  • Yüksek dozda l karnitin aldıysanız muhtemelen kaşıntı yan etkisine yakalanabilirsiniz.
  • Hipotroid, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları, yüksek tansiyon şikayeti olanlar doktora danışmadan asla kullanmamalıdır.
→ Bir önceki "Yağ Yakıcı Öneriler ve Diyet Programı" başlıklı yazımızda 'yağ yakan öneriler, bilgiler, yağ yakıcı bilgiler, diyet programı' hakkında bilgiler verildi.
©Diyet Evim özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.
Facebook’ta DİYET ve ZAYIFLAMA TARİFLERİMİZ için TIKLAYIN
Bu yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın ⤵
Ana Sayfa

0 yorum:

Yorum Gönder

Okuduğunuz bu yazı hakkında yorum yapmaktan çekinmeyin. Yapacağınız her yorum; bu yazıyı sizin gibi okuyanlar için çok değerlidir. 'Google Hesabınızı'seçerek yorumunuzu bırakın...
***Yazı dışı diğer konular için iletişim sayfasını kullanınız.
*Yaptığınız yoruma cevap yazıldığında mail ile bilgi almak isterseniz 'Beni Bilgilendir' kutucuğunu işaretleyiniz...

 
Diyet Listesi Copyright © 2018 | Sağlıklı Zayıfla Mutlu Kal | www.diyetevim.com
Sitede bulunan tüm bilgiler internetten derlenerek yazılmıştır. Kesinlikle tedavi ve teşhis amacıyla kullanılamaz. Siteyi bilgi edinmek amacıyla kullanınız. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz ve yayınlanamaz... DiyetEvim RSSYorum RSSSite MapGoogleBloglovin Yukarı